Jef Kratochvil

Jef Kratochvil se narodil v Ivančicích, rodišti Alfonze Muchy a Vladimíra Menšíka. Společně se starším bratrem Jiřím Kratochvilem (uznávaným spisovatelem) bydlel do 4 let v Žabovřeskách, klidném brněnském předměstí. Jeho otec filozof PhDr. Josef Kratochvil byl univerzitní profesor a významný funkcionář ve skautském hnutí. Při nástupu komunistů k moci 50.letech emigroval do NSR, kde začal svůj život jako spolupracovník generála Moravce. Věnoval se hlavně pedagogické činnosti, získal titul profesor ornitologie a doktor filozofie a byl jmenován senátorem.

Když jef nastoupil na vojnu, založil na rotě fotografický kroužek.. V té době také přišel do kin Antonioniho film Zvětšenina, který pro něj povýšil fotografii na životní lásku…
Během vojny se také náhodou dostal do Zruče nad Sázavou, kde zrovna natáčel režisér Miloš Forman film „Lásky jedné plavovlásky“. Od Miloše Formana dostal radu, ať se výtvarně vzdělává, jinak bude objevovat jen již známé techniky a nebude se moci soustředit na samotnou tvorbu.

Po návratu z vojny začal studovat u  K. O. Hrubého jehož školou prošla řada dalších významných fotografů, František Maršálek, Rostislav Košťál, Petr Sikula a další. Kolem roku 1967 Josef Kratochvil dostal cestovní pas s výjezdní doložkou, která ho opravňovala k výjezdu do SRN. Ve Stuttgartu už na něj čekal otec a díky jeho významným kontaktům mohl Josef nastoupit do reklamního střediska firmy Kodak-Nagel, kde absolvoval základy profesionální fotografie.  Později také navštěvoval kurzy reklamní fotografie u Freda Kramera. V té době se v Brně zrodil fenomén, divadlo Husa na provázku. Večer co večer vysedával ve vyprodaném sále brněnského Domu umění a užíval si talentu mladých herců: Boleslava Polívky, Miroslava Donutila, Jiřího Pechy, Dagmar Veškrnové a dalších, samozřejmě s fotoaparátem. Nevědomky vlastně dokumentoval vývoj a umělecké počiny budoucích slavných herců. Uspořádal řadu výstav fotografií z divadelních představení a portrétů herce DnP. Začal vytvářet divadelní plakáty a programy. Fotografoval rockové koncerty, na Portách, svatby přátel, uličky města, prostě bez fotoaparátu na krku svůj byt neopustil.

Úspěšně se zúčastňoval nejrůznějších mezinárodních fotosalónů, získal řadu mezinárodních ocenění. Vytvářel obaly gramofonových desek folkových a rockových kapel. Tvořil kalendáře, reklamní plakáty. Začátkem osmdesátých let se pustil se do svého stěžejního projektu s  názvem „Dech brněnských ateliérů“. Jeho koncepce byla postavena na spojení fotografie s dalšími médii. Tím vznikaly unikátní fotografické asambláže výtvarníků tvořících v brněnském regionu.
Výslednou práci vystavil v nově otevřené galerii Československý spisovatel na České ulici. O zpracování ojedinělé výstavy v galerii se postaral scénograf Jan Konečný a ohňostrůjce Ivan Martínek. Výstavu zahajovali  Boleslav Polívka, Chantal Poulain a Iva Bittová.

Výstava potom putovala po světě. Samozřejmě o fotografické asambláže byl veliký zájem, ale všechny jsou pořád zachovány, protože jenom jako celek má tento soubor velikou uměleckou hodnotu. Dnes je to 230 fotografických obrazů…
V roce 1988 se přihlásil do konkurzu na fotografa v Divadle bratří Mrštíků, nyní Městské divadlo Brno a začal se věnovat divadelní fotografii profesionálně. Dnes je již samozřejmostí, že se na každou inscenaci vytváří originální plakát.
V roce 1999 byl Jef Kratochvil nominován na cenu Alfréda Radoka za divadelní fotografii.
Podniknul první cestu do Spojených států Amerických, kam se pracovně, nebo ve svém volném čase rád vrací.
Podílel se na zrodu několika společenských časopisů.

Stále fotografuje plakáty a portréty různých hudebních skupin a zpěváků, ale zůstal věrný divadlu, kde je stále zaměstnán.  Pracoval a také stále pracuje jako fotograf pro Českou televizi Brno, dokumentuje Manéže Bolka Polívky, fotografuje natáčení různých seriálů. Také natáčení pořadu Haliny Pawlovské Banánové rybičky. Za fotografie z New Yorku získal Jef Kratochvil hlavní cenu v kategorii „Život kolem nás“ udělovanou v soutěži novinářské fotografie PRESS-CAMERA. V anketě měsíčníku BRNO BUSSINES se jméno Jef Kratochvil již čtrnáct let objevuje mezi stovkou „lidí kteří hýbou Brnem“.
Velká monografie „ Fotografie v bouři“, kterou vydalo nakladatelství Akcent, mapuje dění ve městě Brně do roku 1989. Nyní pracuje na další dílu monografii která bude obsahovat fotografie z dob po revoluci…

V roce 2014 mu magistrát města Brna udělil „Cenu města Brna“ v oboru výtvarné umění a design.