Ivo Chvátil

Ivo_Chvátil_2008(* 22. ledna 1964 Kladno) je český výtvarník a fotograf. Spoluautor a ilustrátor knih Žádná kytka nepomůže, Ve znamení motýla, Hra na anděla. Má za sebou desítky výstav, ilustrací knižních titulů i reklamních projektů. Od roku 1988 pořádá samostatné autorské výstavy obrazů v ČR i zahraničí.

Život a dílo

Většina autorových obrazů je v soukromých sbírkách, některé obrazy našly místo ve veřejných institucích. Například na universitě v Bruselu, na slovenské ambasádě ve Vídni nebo na University of Fine Arts v Drážďanech. V posledních letech se Ivo Chvátil věnuje převážně vlastní tvorbě v oblasti kombinované techniky a knižním ilustracím.

Zpočátku kariéry maloval a kreslil, později doplnil způsob svého vyjádření o používání fotoaparátu a dospěl k vlastní metodě kombinované techniky. Její pomocí předkládá kouzelné mlhavé krajiny, občas prosvětlené paprsky zapadajícího slunce, tajemná lesní zákoutí, nebeský prostor plný temných mraků, komnaty starých hradů, nebo síně kamenných domů.

Tímto fantazijním světem diváka provází tajemné bytosti. V obrazech vystupují různé postavy, ptáci i jiná zvířata, ale především ženy, z pohledu autora bytosti éterické, často víly, čarodějky, bohyně nebo královny.